Floyd County Elected Officials

Board of Supervisors

Joe D. Turman – Chairman (4 Year Term – Ends December 2023)
Burks Fork District
(540) 789-7045
[email protected]

Jerry W. Boothe – Vice Chairman (4 Year Term – Ends December 2022)
Courthouse District
(540) 745-2801
[email protected]

Justin Coleman (4 Year Term – Ends December 2022)
Indian Valley District
(540) 763-3825
[email protected]

Linda DeVito Kuchenbuch (4 Year Term – Ends December 2023)
Little River District
(540) 230-7255
[email protected]

Lauren D. Yoder –  (4 Year Term – Ends December 2023)
Locust Grove District
(540) 330-3245
[email protected]

Constitutional Officers (All located in the Courthouse)

Rhonda T. Vaughn (Clerk of Court)
(8 year term ends December 2023)
(540) 745-9330
[email protected]

Eric Branscom (Commonwealth’s Attorney)
(4 year term ends December 2023)
(540) 745-9369
[email protected]

Lisa D. Baker (Commissioner of Revenue)
(4 year term ends December 2023)
(540) 745-9345
[email protected]

Brian Craig (Sheriff)
(4 year term ends December 2023)
(540) 745-9334
[email protected]

Melissa M. Keith (Treasurer)
(4 year term ends December 2023)
(540) 745-9357
[email protected]

Floyd Town Council

Mayor
William R. Griffin (Term ends December 2021)
540-745-2133
[email protected]

Vice Mayor
Michael S. Patton (Term expires December 2020)
540-745-4710
[email protected]

Councilman
Chris Bond (Term ends December 2021)
540-745-5415
[email protected]

Councilman
Bruce A. Turner (Term ends December 2021)
540-745-4252
[email protected]

Councilman
David Whitaker (Term ends December 2024)
[email protected]

School Board

Superintendent
Dr. John F. Wheeler
540-745-9400
[email protected]

Chairman – District B (Little River District)
James Ingram (Term expires December 31, 2023)
540-745-2997
[email protected]

Vice Chairman – District D (Burks Fork District)
Laura H. LeRoy (Term expires December 31, 2023)
540-789-2298
[email protected]

District A (Locust Grove District)
Anthony “Tony” Morisco (Term expires December 31, 2023)
540-651-8283
[email protected]

District E (Indian Valley District)
C. Gene Bishop (Term expires December 31, 2020)
540-789-4282
[email protected]

District C (Courthouse District)
Pamela Snead (Term expires December 31, 2020 )
540-239-4446
[email protected]